جستجو

خبرنامه

اشتراک

ماه نو ، ماه نو ، سلام ، سلام !

 

توصيه‌‌های طبی متخصصان برای استقبال از ماه مبارک رمضان:

از آنجا که ماه رمضان امسال با فصل گرما مصادف شده، بايد خيلي بيشتر از سال‌هاي قبل مراقب خودمان باشيم و هرچه زودتر،‌ با اجراي يک الگوي صحيح تغذيه‌اي و کاري، به استقبال ماه صيام برويم. در اين بين، کم نيستند بيماراني که اصلا نمي‌دانند تکليف‌شان در برابر روزه چيست و با توجه به وضعيتي که دارند، بايد روزه بگيرند يا نه.در گفتگو با متخصصان مختلف سعي کرده‌ايم راه رسيدن به آمادگي مناسب براي روزه گرفتن را نشان بدهيم تا بدانيد که در اين چند روز باقي مانده تا ماه رمضان بهتر است چه کارهايي انجام دهيد تا بدن‌تان آمادگي لازم براي روزه گرفتن را پيدا کند. آنهايي هم که مشکل يا بيماري خاصي دارند، در لابه‌لاي سطور اين گفتگوها و يادداشت‌ها مي‌توانند دريابند که آيا از نقطه نظر طبي مي‌توانند ماه رمضان امسال را روزه بگيرند يا نه.  

روزه و بيماران قلبي
دکتر منوچهر قاروني، متخصص بيماري‌هاي قلب و عروق

بيماري‌هاي قلبي معمولا از آن دست بيماري‌هايي‌اند که با کسي شوخي ندارند و بيمار و اطرافيانش بايد کاملا مراقب اوضاع باشند

 

از آنجا که اين روزها بيماران زيادي به پزشک‌شان مراجعه و از او درباره روزه گرفتن يا نگرفتن سوال مي‌کنند و بيماران قلبي هم از اين گروه مستثنا نيستند، بايد چند توصيه پزشکي مهم به اين گروه از بيماران (افراد داراي ناراحتي قلبي) ارايه کرد:

 

1. اين افراد به هيچ عنوان بدون مشورت با پزشک‌‌شان اقدام به کم و زياد کردن و تغيير ساعت مصرف داروهايشان نکنند که با اين کار نه تنها خود بلکه خانواده و تيم درماني‌شان را هم به دردسر مي‌اندازند.
2. اين افراد مي‌توانند از اين چند روز باقي‌مانده تا ماه رمضان، يکي دو روزش را روزه بگيرند و اگر طاقت آوردند و افطار کردند و بعد از افطار دچار مشکل خاصي نشدند و پزشک‌شان هم صلاح‌ ديد، روزه‌شان را بگيرند.
    

    3. اگر روزه گرفتند و بعد از افطار دچار مشکلاتي مانند تپش يا درد قلب شدند، به هيچ عنوان نبايد روزه‌داري را در روزهاي بعد ادامه دهند.
4. بيماراني که ناراحتي قلبي دارند بايد بدانند که کم شدن حجم آب بدن‌شان در اين روزهاي گرم تابستاني ممکن است باعث لخته شدن عروق چشم‌شان شود. بنابراين بايد حسابي حواس‌شان جمع باشد. بهتر است اين بيماران در روزهايي که روزه‌اند ترجيحا از منزل بيرون نيايند تا گرما اذيت‌شان نکند.
5. و نکته آخر اينکه همه روزه‌داران، مخصوصا روزه‌داراني که مشکل قلبي دارند، افطار را به يکباره نخورند و آن را در طي چند وعده ميل کنند. ضمن اينکه مايعات ولرم مناسب‌ترين خوراکي براي شروع افطار اين گروه از بيماران است.
 

حفظ شادابي پوست در ماه رمضان
دکتراميرهوشنگ احساني، متخصص پوست و مو

به علت مصادف شدن ماه مبارک رمضان با فصل گرما، ممکن است امسال هم‌وطنان ما بيشتر دچار علايم گرمازدگي و خشکي پوست شوند. براي اينکه بتوانيد ماه رمضان را به خوبي سپري کرده و از برکات معنوي روزه گرفتن بدون هيچ‌گونه استرس و يا ناراحتي جسمي مانند ريزش مو، خشکي پوست يا پوسته پوسته شدن ناخن، بهره‌مند شويد، تنها لازم است که اين چهار نکته را خوب به خاطر بسپاريد:
1. براي شاداب ماندن پوست و جلوگيري از خشکي آن در وعده‌هاي سحري و افطاري به اندازه کافي مايعات، مخصوصا‌ آب، بنوشيد و از نوشيدن مايعات مدر (مانند چاي غليظ) که باعث از دست رفتن آب بدن‌تان مي‌شود، به شدت پرهيز کنيد.
2. به علت محدوديت غذايي و اينکه نظم و حجم غذاي دريافتي‌تان در ماه رمضان تغيير مي‌کند، بايد به منظور جلوگيري از کم شدن آهن، روي و ساير ويتامين‌ها و موادمعدني که سبب رشد مناسب مو و ناخن‌هايتان مي‌شود، در وعده‌هاي غذايي سحر و افطار غذايي کامل که همه گروه‌هاي غذايي را در خود بگنجاند، مصرف کنيد. مثلا مي‌توانيد از همين حالا برنامه‌ريزي کنيد و غذاهاي پرکالري‌تر و کربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها و سبزيجات را در وعده سحر و غذاهاي سبک‌تر مانند لبنيات در کنار سبزيجات و انواع سالاد را در وعده افطارتان بگنجانيد. در ضمن جاي ميوه هم بايد در سفره سحري و افطاري هميشه محفوظ بماند.
3. چون خانم‌ها بيشتر با مشکل کمبود روي، آهن و ... دست به گريبان‌اند، پس به آنها توصيه مي‌کنيم که با نظر يک پزشک متخصص از همين روزها خوردن مکمل‌هاي گروه
B     يا ساير مکمل‌هاي مورد نياز را شروع کنند تا پس از ماه رمضان دچار مشکل ريزش مو يا شکنندگي ناخن‌هايشان نشوند.
4. نکته آخر اينکه اگر مشکلي پوستي يا ريزش مو داريد و در حال مصرف داروهاي خوراکي در فواصل زماني منظم هستيد، توصيه ما به شما اين است که براي تغيير ساعات خوردن داروهايتان، حتما به پزشک‌تان مراجعه کنيد و هرگز خودسرانه ميزان و ساعت مصرف داروي‌تان را جابه‌جا نکنيد زيرا تغيير ميزان داروي دريافتي ممکن است عوارض جبران‌ناپذيري را براي پوست و موي شما به همراه داشته باشد.

روزه‌داراني که ‌سردرد مي‌گيرند
دکتر مسعود کيمياگر، متخصص تغذيه و رژيم درماني

شايع‌ترين مشکلي که در روزهاي اول روزه‌داري مردم را به مطب‌ها و درمانگاه‌ها مي‌کشاند، سردرد است. براي اينکه بتوانيد با اين نوع سردردها که عمدتا در نتيجه گرسنگي يا تشنگي پديد مي‌آيند مقابله کنيد، بايد تا زمان باقي است کمي الگوي خورد و خوراک‌تان را تغيير بدهيد؛ به اين صورت که از همين فردا به يک پيشواز نسبي برويد. پيشواز نسبي يعني اينکه حجم غذاي‌تان را مخصوصا در وعده ناهار کم کنيد و از ظهر به بعد کمتر هله‌هوله‌هاي پرکالري بخوريد و حتما سعي کنيد تعداد و غلظت چاي مصرفي روزانه‌تان را کاهش دهيد زيرا يکي از عمده دلايل سردرد روزه‌دار، کم شدن مصرف نوشيدني‌هاي کافئين‌دار است. مي‌توانيد با کم نوشيدن و رقيق نوشيدن چاي و قهوه قبل از ماه رمضان، بدن‌تان را براي شرايط پيش رو آماده کنيد. ضمن اينکه در ماه رمضان هم حتما وعده سحري را بخوريد و آن را پشت گوش نيندازيد. آنهايي که مي‌گويند: «ما ساعت 11 يا 12 شب غذا مي‌خوريم تا مجبور نباشيم براي خوردن سحري بيدار شويم» بدانند که امتناع از خوردن و حذف اين وعده مهم غذايي در ماه رمضان باعث افت بازده کالري آنها و در نتيجه غيرمفيد بودن‌شان مي‌شود. اين افراد حتي در ساعات اوليه روز هم توان تمرکز و توجه فکري براي کار يا درس خواندن را ندارند. با اين حساب حذف سحري کار معقول و صحيحي نيست. از طرفي خوردن افطار و شام جدا از هم و با فاصله دو تا سه ساعت هم بيشتر توصيه مي‌شود، تا افراد به يک‌باره هر چه که دم دست‌شان است به سمت معده بيچاره‌شان روانه نکنند. جمله آخر هم اينکه اگر از همين حالا به فکر باشيد و يک برنامه‌غذايي منظم و سالم براي خود و خانواده‌تان ترتيب دهيد، بدون هيچ دغدغه‌اي مي‌توانيد به استقبال ماه مبارک رمضان برويد.  

بهترين فرصت ترک سيگار

دکتر هومن شريفي، قائم‌مقام مرکز تحقيقات پيشگيري و کنترل دخانياترويکردي که هميشه در مورد ترک دخانيات وجود داشت، ترک يکباره آن بود. اما از سال 1989 در کنفرانسي که مربوط به موادمخدر مي‌شد، رويکرد «بله يا خير» به يک رويکرد اصول‌گرايانه «کمتر يا بيشتر» تغيير کرد. فکر اوليه‌اي که در اين کنفرانس مورد بحث و بررسي و نهايتا موافقت کارشناسان قرار گرفت، به کار بستن روش کاهش آسيب بود. در اين روش فرد به جاي ترک يکباره سيگار، کميت آن را تغيير مي‌دهد، يعني تعداد نخ‌ سيگارهاي مصرف روزانه‌اش را کم يا از محصولات کم‌ضررتر استفاده مي‌کند. اما ناگفته نماند که اين شرايط براي کساني پيشنهاد شد که از نظر پزشکي يا جسمي توان ترک کامل و سريع مواد دخاني را نداشتند وگر نه همه مواد دخاني چه سيگارهاي لايت و چه سيگارهاي معمولي درنهايت براي بدن مضرند و مصرف طولاني‌مدت‌شان عوارض جبران‌ناپذيري بر جسم و روان افراد مي‌گذارد. همه اين حرف‌ها را گفتم که به اينجا برسم که شايد ماه مبارک رمضان بهترين و انگيزه‌آورترين زمان براي ترک سيگار يا هر ماده دخاني ديگري که افراد به آنها وابستگي پيدا کرده‌اند، باشد. تجربه 12 ساله کشور که در کلينيک‌هاي مختلف ترک اعتياد به ثبت رسيده، نشان مي‌دهد که ميزان موفقيت و ترک کامل مواد دخاني، مخصوصا سيگار، در اين ماه به بيشترين ميزان خود مي‌رسد. بعد معنوي ماه رمضان، خشنود کردن پروردگار، بر سر يک سفره با خانواده سحري و افطاري خوردن، همه و همه از لذت‌هاي معنوي‌اي است که انگيزه يک فرد

سيگاري را براي ترک آن به شدت افزايش مي‌دهد. از طرفي به علت ممنوعيت سيگار کشيدن در ملأ عام در جامعه و خجالت فرد سيگاري از به وضوح نشان دادن روزه نبودنش جلوي افراد خانواده که روزه هستند، تصميم به گذشتن از خير سيگار کشيدن و کم‌کم کاهش يافتن وابستگي به آن، يکي ديگر از عوامل موفقيت ترک در ماه رمضان است. توصيه من به سيگاري‌هاي قهار هم استفاده از روش «کاهش آسيب» است، يعني از همين امروز که چند روز تا ماه رمضان فرصت دارند تعداد سيگارهاي مصرفي روزانه‌شان را به نصف برسانند و به جاي آن از قرص‌هاي جويدني مخصوص ترک سيگار استفاده کنند. استفاده از قرص‌ و سيگار بايد به صورت متناوب و تصادفي باشد، يعني فرد نبايد نصف روز را قرص بخورد و نصف روز را سيگار بکشد بلکه استفاده يکي در ميان از اين دو بهتر است. البته اين، يک روش درماني نيست بلکه پلي است بين فرد ناآماده و آماده. شمايي که از نظر پزشکي مشکل خاصي تهديدتان نمي‌کند، از همين حالا تعداد سيگارهايتان را کم کرده و تا ماه رمضان مصرف آن را به صفر برسانيد.

هفته نامه سلامت